Életbiztosítás kisokos: mikor és kinek fizet az életbiztosítás?
- életbiztosítás
- kifizetés
- kötvény
Az életbiztosítások többnyire 10-20-30 évre szólnak, így hosszú idő telhet el a biztosításkötés és a kifizetés között. Emiatt sokszor meglepetésként éri a rokonokat egy véletlenül megtalált biztosítási kötvény vagy hirtelen nem is tudják, hogyan érdeklődhetnék meg, hogy az elhunyt rendelkezett-e életbiztosítással.
Ki jogosult az életbiztosítás összegének felvételére?
Az életbiztosítás szerződője megadhat egy vagy több kedvezményezettet, akik kifizetési igényt nyújthatnak be a biztosító felé. Kedvezményezett bárki lehet, de legtöbbször a házastárs, a gyerekek vagy más közeli családtag szokott lenni. Előfordulhat, hogy a kedvezményezett még kiskorú, ezért ilyenkor a gyámja fog rendelkezni az összeg felett.
Amennyiben a biztosított nem jelöl meg külön a kedvezményezetteket, úgy a törvényes örökösök lesznek a jogosultak és számukra a hagyatéki eljárás után történik a kifizetés. Az életbiztosítási szerződés csak akkor képezi a hagyaték részét, ha nem volt megjelölve kedvezményezett.
Honnan lehet megtudni, hogy az elhunytnak volt-e életbiztosítása?
A biztosítók csak hivatalos megkeresésre adnak ki információt az ügyfelekről, így a biztosítási kötvény nélkül nem lehet tudomást szerezni arról, hogy az elhunyt rendelkezett-e életbiztosítással. Szerencsés esetben az érintettek tudtak a szerződés meglétéről és kötvény és a halotti bizonyítvány birtokában elindíthatják a kifizetést.
Mikor és hogyan lehet benyújtani a kifizetési igényt?
Egy hirtelen jött tragédiánál többnyire idő kell, amíg a családtagok eljutnak oda, hogy rendezzék elhunyt szerettük hivatalos és anyagi ügyeit. Az életbiztosítások általában 2 (de egyes biztosítóknál 1 vagy 5 év is lehet) éven túl évülnek el, hiszen van, hogy a jogosultak csak jóval később szereznek tudomást a szerződésről.
Az egyes biztosítók eltérő dokumentumokat kérhetnek be a kifizetéshez, de általában az összes szükséges okmány beérkezésétől számított 15 napon belül teljesítik a kifizetést.
Legfrissebbek
Amikor valaki már nem csak saját magáért felelős, hanem családja anyagi biztonságáért is, akkor érdemes előre gondoskodni arról, hogy szerettei egy tragédia esetén se veszítsenek jelenlegi életszínvonalukból.
Tudta, hogy a kockázati életbiztosítás olyankor is anyagi segítséget nyújthat, ha például egészségügyi okokból keresőképtelenné válunk? Összeszedtük néhány gondolatban azokat a kiegészítő, extra szolgáltatásokat, amiket kockázati életbiztosításunk tartalmazhat, még ha azokat elsőre nem is gondolnánk.
Mire való a kockázati életbiztosítás, és mivel ne keverjük össze? Miért érezzük, hogy tonnás terheket vettek le a vállunkról, abban a pillanatban, hogy aláírtuk a szerződést? A biztosítástípust, ami létfontosságú szerepet tölthet be egy család életében: mikor és miért érdemes megkötnünk?